> Projektowanie i tworzenie sieci komputerowych.
Projektujemy i wdrażamy sieci komputerowe. Korzystamy z najnowszych technologii uznanych na rynku firm. Tworz±c sieć dbamy o istotne szczegóły tak, aby Państwa sieć działała niezawodnie i nie niosła ze sob± problemów..
       
> Tworzymy gotowe zestawy serwerowe.
Serwery posiadaj± zainstalowany stabilny oraz bezpieczny system operacyjny FreeBSD, używany przez wiele serwerów na ¶wiecie.
       
     

Zobacz wizytówkę w serwisie mikroFirmy.pl



Drukowanie w sieci

W sieci domowej wykorzystuje się zarówno drukarki biurowe, jak i fotograficzne. Abstrahując od kosztów ich nabycia i utrzymania, różnica między nimi polega głównie na ich obciążeniu. System obsługujący drukowanie może być ten sam. Niezależnie od platformy dobrym rozwiązaniem jest linuksowy system druku CUPS.
CUPS to skrót od Common Unix Printing System - popularny system druku dla Uniksa, będący standardową usługą zawartą w dystrybucjach Linuksa. W heterogenicznej sieci, łączącej komputery z systemami Windows, Mac OS i Linux, maszyny klienckie mogą mieć dostęp do CUPS poprzez IPP (Internet Printing Protocol). Wtedy ze strony klienta przekazywane jest tylko polecenie wydruku do odpowiedniej aplikacji. Dokument zostaje przesłany do serwera wydruku z wykorzystaniem protokołu TCP/IP.
Konfiguracja CUPS: Ustawienia linuksowej usługi drukowania, które trzeba uwzględnić przy instalowaniu serwera wydruku.
Instalacja klienta do Windows: W jaki sposób można w sieci sterować serwerem wydruku z poziomu Windows.
Instalacja i uruchamianie CUPS
CUPS to komponent składowy każdej popularnej dystrybucji Linuksa i często jest od razu zainstalowany, ponieważ w porównaniu z innymi systemami druku, talami jak lp czy lprng, dysponuje bogatszym zestawem funkcji. Instalacja tego oprogramowania okazuje się bardzo prosta. Najpierw instalujemy Linuksa na komputerze, który będzie pełnił rolę serwera wydruku, podłączamy drukarkę i przyłączamy peceta do sieci. W przypadku gdy CUPS nie został domyślnie zainstalowany, możemy tego dokonać, wykorzystując powszechnie używane narzędzia: Rpman-drake w Mandrake'u, YaST w SUSE Linux oraz narzędzie do obsługi wiersza poleceń apt-get w Debianie. Najprościej można sprawdzić, czy system druku jest już zainstalowany, wpisując w przeglądarce internetowej localhost:631, czyli adres portu serwera WWW systemu CUPS. Poprzez ten adres uzyskujemy dostęp do strony internetowej z opcjami administracyjnymi dotyczącymi statusu i zadań druku oraz konfiguracji drukarek.

Dodawanie drukarki
Drukarkę konfigurujemy poprzez wybranie z menu opcji »Do Administra-tion Tasks«. Gdy wybierzemy tę opcję, pojawi się okno dialogowe autoryzacji, w którym logujemy się jako administrator. W polu »Username« wpisujemy nazwę administratora »root«, a w polu poniżej podajemy hasło. Na następnej stronie klikamy odnośnik »Add Printer«. Następnie wpisujemy nazwę, lokalizację oraz opis drukarki. Uwaga: pole »Name« nie może zawierać spacji. Kolejne trzy strony konfiguracyjne służą do wyboru urządzenia, producenta i modelu drukarki. Po tej operacji drukarka jest zainstalowana w CUPS i możemy zlecić jej pierwsze zadanie drukowania. Jeśli okaże się, że CUPS nie obsługuje naszej drukarki, musimy doinstalować dodatkowy pakiet. Możemy skorzystać z dodatku Gutenprint. Pakiet ten zawiera aktualnie ponad 200 sterowników obsługujących prawie 750 różnych modeli drukarek. Gutenprint był wcześniej znany pod nazwą Gimp-Print i stąd wzięła się nazwa strony programu http://gimp-print.sourceforge.net. Gdy otworzymy tę stronę i klikniemy odnośnik »Supported_ Printers«, pojawi się strona z listą wszystkich modeli, które aktualnie obsługuje Gutenprint. Jeśli naszej drukarki nie ma na tej liście, wówczas w wielu przypadkach pomocny może się okazać sterownik przeznaczony do obsługi zbliżonego modelu tego samego producenta lub też uniwersalny sterownik typu »generic«.

Zarządzanie klasami drukarek
Korzystając z opcji »Do Administration Tasks«, możemy zarządzać klasami drukarek oraz dodawać nowe. Jeśli opiekujemy się dużą siecią, wówczas założenie klas drukarek ma sens. Wtedy w każdej klasie zarządza się wieloma podobnymi drukarkami. Gdy użytkownik wyśle dokument do danej klasy drukarek, zostanie on wydrukowany na pierwszym dostępnym urządzeniu. W obrębie małej sieci liczącej tylko jedną czy dwie drukarki definiowanie klas drukarek jest zbędne.

Zarządzanie drukarką
Gdy już mamy zainstalowaną drukarkę, wybranie z menu CUPS opcji »Manage Printers« wyświetla model drukarki wraz z kilkoma informacjami dodatkowymi. W tym menu mamy do wyboru więcej możliwości. »Print Test Page« drukuje stronę testową. »Stop Printer« zatrzymuje drukarkę, na przykład w celu przeprowadzenia jej konserwacji. Klikając »Start Printer«, możemy potem ponownie wznowić pracę drukarki. »Reject Jobs« uniemożliwia wysyłanie zadania drukowania do drukarki. »Accept Jobs« znów przełącza drukarkę w tryb online. »Mo-dify Printer« umożliwia zmianę ustawień drukarki. »Configure Printer« konfiguruje drukarkę. »Delete Printer« usuwa drukarkę z listy. Klikając link »Configure Printer«, otwieramy stronę z parametrami drukowania. Możemy za jej pomocą dokonać zmian różnych ustawień. W zależności od zainstalowanego modelu drukarki mamy do wyboru opcje dotyczące ustawień papieru, jasności i kontrastu wydruku, nasycenia poszczególnych kolorów, korekcji barwnej i algorytmu ditheringu, korekcji gamma, wyboru modelu barw oraz rozdzielczości drukowania. Na końcu strony znajduje się pozycja »Banners«, za pomocą której określamy, czy CUPS powinien oddzielić od siebie poszczególne zadania drukowania poprzez wydruk strony rozdzielającej. Po kliknięciu »Continue« ustawienia zostają zapisane, a interfejs WWW komunikuje, że drukarka została pomyślnie skonfigurowana.

Dostęp dla klienta
Aby inne komputery podpięte do sieci mogły mieć dostęp do serwera wydruku, konieczne jest dopasowanie demona CUPS. W tym celu otwieramy plik /etc/ cups/cupsd.conf i we fragmencie:
___________________
Order Deny,Allow
Deny From Ali
Allow From 127.0.0.1________________

poniżej linii »Allow From 127.0.0.1« dodajemy linię »Allow From 192.168.178.*« (albo zakres adresów naszej sieci), żeby po zmianie modyfikowany fragment wyglądał następująco:
Order Deny,Ali 3W Deny From Al 1 Allow From 127 0.0 1 Allow From 192 168 178.*
Możemy także wpisać pojedyncze adresy IP albo rozszerzyć zakres adresów na przykład poprzez wpis »192.168.*«. Następnie musimy ponownie uruchomić demona CUPS. W zależności od dystrybucji Linuksa polecenie to wygląda inaczej, na przykład:
Do Administration Tasks
Manage Printer Classes
On-Line Help
Manage Jobs
Manage Pri;-.fers
Download the Current CUPS Software
PORADA
Drukowanie stron rozdzielających

Jeśli dużo drukujemy w sieci, sensownym rozwiązaniem może być oddzielanie kolejnych zadań drukowania specjalnymi stronami rozdzielającymi (banerami). Startowa albo końcowa strona rozdzielająca Z menu głównego CUPS wybieramy »Manage Printers« i przy jednym z wymienionych urządzeń klikamy »Configure Printer«. Na końcu wyświetlonej strony pod »Banners« możemy wybrać pomiędzy ustawieniami »Starting Banner« i »Ending Banner«, które spowodują wydruk strony rozdzielającej odpowiednio przed lub po każdym zadaniu drukowania. Kliknięcie »Continue« kończy konfigurację banerów. Wybór Do wyboru mamy sześć stron rozdzielających o różnych nazwach. Na każdej z tych stron umieszczono nazwę zadania drukowania, tytuł dokumentu, nazwę użytkownika i wiersz z informacjami na temat kosztów (wiersz ten jest standardowo pusty, ale może zostać wypełniony jakimś komunikatem). Jeżeli chcemy dopasować zawartość stron rozdzielających we własnym zakresie, powinniśmy zmodyfikować pliki z katalogu /usr/share/cups/banners. Szczegółowa instrukcja postępowania dostępna jest pod adresem
www.redbooks. ibm.com/redpapers/pdfs/redp3864.pdf. - /etc/software/init.d/cups - /etc/rc.d/init.d/cups restart - /etc/init.d/cups restart - /sbin/init.d/cups restart - /etc/init.d/cupsys restart

Instalacja drukarki na komputerze klienckim
Zależnie od tego, której wersji Windows używamy, podłączenie drukarki będzie przebiegało inaczej. CUPS obsługuje protokół Internet Printing Protocol, podobnie jak Windows XP i Windows 2000, dlatego podłączenie do serwera wydruku nie powinno nastręczać większych problemów konfiguracyjnych. Więcej komplikacji mogą przysporzyć starsze wersje Windows: 95, 98 i Me. Jeśli pracujemy na którymś z tych systemów, musimy dodatkowo zainstalować na komputerze z Linuksem Sambę i sprawić, by demon CUPS był przez nią widziany jako system druku. Pod Windows XP i 2000 najpierw musimy dopasować plik hosts. Wyszczególnione są w nim adresy IP przyporządkowane nazwom hostów. W Windows XP plik ten znajduje się w folderze C:\WN-DOWS\system32\drivers\etc. Otwieramy plik w edytorze i dodajemy w nim linię zawierającą adres IP serwera wydruku oraz jego nazwę, a więc na przykład: 192.168.178.23 nazwa hosta Następnie zapisujemy plikiinstalujemy drukarkę. Z menu Start wybieramy opcję »Drukarki i faksy« i w obszarze »Zadania drukarki« klikamy pozycję »Dodaj drukarkę^ Spowoduje to uruchomienie Kreatora dodawania drukarki i wyświetlenie powitalnego okna dialogowego. Klikamy przycisk »Dalej« i w następnym oknie wybieramy opcję »Drukarka sieciowa lub drukarka podłączona do innego komputera^ Klikając kolejny raz »Dalej«, przechodzimy do następnego okna, w którym wybieramy opcję »Podłącz do drukarki w sieci domowej lub biurowej«. Teraz w polu »Adres URL« wpisujemy »[nazwa_hosta] :631 /printers/ [nazwa_dru-karki]«, podając nazwę hosta i drukarki odpowiadającą naszym lokalnym ustawieniom. Ważne: nie wolno zapomnieć o wpisaniu portu 631 dla CUPS. Po kliknięciu »Dalej« wybieramy w następnym oknie producenta i model drukarki. Gdy zatwierdzimy nasz wybór poprzez »OK«, drukarka zostanie zainstalowana. Następnie możemy ją jeszcze ustawić jako drukarkę domyślną. Zamykamy kreatora, klikając »Zakończ«. Od tej chwili możemy drukować z klienta Windows na serwerze CUPS. Gdy następnie wybierzemy polecenie wydrukowania dokumentu, na przykład w Wordzie, zadanie drukowania zostanie umieszczone w kolejce i wykonane.

Pomoc w przypadku problemów z połączeniem
Jeśli komputer z Windows nie widzi serwera wydruku, powinniśmy najpierw sprawdzić za pomocą polecenia »ping«, czy serwer jest w ogóle dostępny. W tym celu uruchamiamy Wiersz polecenia i wpisujemy komendę »ping [adres_IP]«, podając adres IP naszego serwera. Jeśli serwer nie odpowiada, wówczas sprawdzamy konfigurację sieci.
Jeżeli otrzymamy odpowiedź z serwera i nie są przy tym tracone żadne pakiety, powinniśmy spróbować polecenia »ping [na-zwa_hosta]«, wpisując nazwę naszego serwera. Także w tym przypadku nie powinno dojść do utracenia żadnych przesyłanych pakietów. Jeśli jednak tak się nie dzieje, może to wskazywać na błąd w pliku hosts. Otwieramy zatem przeglądarkę internetową i wpisujemy »(w miejsce przeznaczone na nazwę hosta wpisujemy nasz serwer wydruku). Powinniśmy ujrzeć stronę główną sieciowego interfejsu CUPS. Jeśli tak się nie stanie, należy sprawdzić ustawienia w pliku hosts.

Niewłaściwe wyświetlanie czcionek
Jeśli sterownik raw pod CUPS zniekształca litery albo pojawiają się problemy z ker-ningiem czy interlinią, możliwe jest następujące rozwiązanie: trzeba zainstalować w CUPS standardowy sterownik drukarki, na przykład sterownik do drukarek LaserJet, który rozumie język drukowania PLC. Następnie instalujemy pod Windows drukarkę sieciową w opisany wcześniej sposób. Tym razem jednak zamiast naszego modelu drukarki wybieramy drukarkę obsługującą PostScript. Wówczas plik zostanie przesłany do drukarki i wydrukowany przez nią z wykorzystaniem formatu postscriptowego.

Drukowanie z Windows na Macach
Za pomocą protokołu IPP (Internet Printing Protocol) komputer kliencki z Windows może drukować dokumenty w sieci poprzez komputery Macintosh. Funkcjonuje to dzięki temu, że CUPS jest stosowany jako system druku także w systemie operacyjnym Mac OS X, który wywodzi się z Uniksa. Aby drukowanie zadziałało, na komputerze Apple'a musimy wyedytować dwa pliki. W pliku /etc/cups/mime.convs usuwamy ukośnik przed linią: raw w sposób opisany w tym artykule. Zatrzymujemy system druku na Macu poprzez polecenie: sudo/System/Library/StartupI-tems/PrintingServices/Printing-Seryjces stop______________ application/octet-streamappli-cation/vnd.cups-raw 0 -______ a w pliku /etc/cups/mime.types kasujemy ukośnik rozpoczynający wiersz: application/octet-stream_________ Następnie pod CUPS tworzymy drukarkę i uruchamiamy ją ponownie, korzystając z komendy: sudo/System/Library/Startupl-tems/Pn'ntingServ i ces/Printing-Services start Poza tym postępujemy dokładnie tak samo, jak zostało to opisane w artykule: edytujemy w Windows XP lub 2000 plik hosts i umieszczamy w nim nazwę Maca pełniącego funkcję hosta. Na koniec dodajemy drukarkę pod Windows w standardowy sposób.

Źródło: WLAN & LAN | CHIP | 17


Created by M3M.PL |  Polityka Prywatno¶ci |  Regulamin  |  Sieć artykuły