> Projektowanie i tworzenie sieci komputerowych.
Projektujemy i wdrażamy sieci komputerowe. Korzystamy z najnowszych technologii uznanych na rynku firm. Tworz±c sieć dbamy o istotne szczegóły tak, aby Państwa sieć działała niezawodnie i nie niosła ze sob± problemów..
       
> Tworzymy gotowe zestawy serwerowe.
Serwery posiadaj± zainstalowany stabilny oraz bezpieczny system operacyjny FreeBSD, używany przez wiele serwerów na ¶wiecie.
       
     

Zobacz wizytówkę w serwisie mikroFirmy.pl



Rutery WLAN silne jak nigdy

Więcej mocy w twojej radiowej sieci domowej? MIMO - rewolucyjna technologia WLAN z charakterystycznymi antenami ci to umożliwi. CHIP przetestował ponad 30 ruterów WLAN, w tym pierwsze modele obsługujące nowy sposób transmisji.
Nareszcie! Standard Wireless LAN doczekał się w końcu znaczącej innowacji. MIMO (Multiple Input, Multiple Output) już od kilku miesięcy rewolucjonizuje bezprzewodowy przekaz danych. W czasach, gdy można w domu lub małej firmie za umiarkowane pieniądze zbudować sieć kablową działającą z szybkością 1 Gb/s, to skromne 54 Mb/s, jakie zapewnia standard 802.1 Ig, wypada mizernie. W takiej sytuacji producenci sprzętu WLAN implementują różne technologie, które są w stanie zwiększyć przepływność sieci.
Metod na zwiększenie szybkości pracy sieci jest kilka, a najprostszą z nich jest równoczesna transmisja na dwóch kanałach radiowych (standard Super G). Niestety, może się to odbić negatywnie na innych sieciach znajdujących się w pobliżu lub też przy obecności obcych sygnałów spowodować spadek jakości transmisji w danej sieci. Innym sposobem jest technika formowania wiązki (standard 2XR), zwana czasem aktywną lub inteligentną anteną. Praktycznym skutkiem jej stosowania jest poprawa zasięgu, bo tempo pracy jest wyraźnie niższe niż w Super G.
Konkurentów bije na głowę wspomniany standard MIMO (Multiple Input Multiple Output), który stał się podstawą do stworzenia wstępnej wersji (draftu) normy 802.1 In. Za jednym zamachem, przy użyciu wielu anten nadawczych i odbiorczych (stąd nazwa MIMO), uzyskuje się większe tempo transmisji i poprawę jakości sygnału, która przekłada się na zwiększony zasięg. Urządzenia MIMO radzą sobie z przesyłaniem danych z rzeczywistą szybkością nawet 70 Mb/s, ale tylko pod warunkiem, że używa się sprzętu producenta. Jednak technika MIMO jako taka nie gwarantuje dobrych osiągów, co widać porównując wyniki testów urządzeń z nowymi antenami i bez nich. Jak dokładnie działa innowacyjna technika antenowa dowiesz się z artykułu „MIMO rewolucjonizuje WLAN" na li 18. CHIP przetestował 34 rutery WLAN dostępne w Polsce, w tym niektóre modele wyposażone w system antenowy MIMO. Ponadto część ocenianych urządzeń ma zintegrowane modemy ADSL, pozwalające korzystać np. z Neostrady z pominięciem sprzętu oferowanego przez Telekomunikację Polską. Dodatkową zaletą wbudowanego modemu jest mniejsza liczba kabli i niższe zużycie prądu. Wszystkie przetestowane modele obsługują co najmniej standard 802.1 Ig o nominalnej szybkości transmisji 54 Mb/s. Znaczna część urządzeń obsługu-;e także różne szybsze tryby transferu. Na r.Tiku pojawił się sprzęt oznaczany jako „draft n". Ma to oznaczać wstępna zgodność z opracowywanym szybszym standardem transmisji radiowej nazwanym 802.1 In. Standard ten ma jednak zostać dopiero w połowie 2007 roku, :rudno więc wyrokować, na ile odwołujące do niego urządzenia, rzeczywiście będą spełniać wymogi ostatecznej specyfikacji. Rozrzut cenowy dostępnych urządzeń bardzo duży. Jeśli budujemy naszą sieć do zera, warto kupić sprzęt pochodzący od producenta . Możliwość me dogadwania się" szybkich urządzeń.
ZŁĄCZA USB Dzięki Asusowi WL-500G Deluxe możesz podłączyć do sieci także drukarkę czy dysk twardy.
pochodzących od różnych producentów jest niestety bardzo prawdopodobna, a wtedy nastąpi frustracja związana z kosztami, które ponieśliśmy.
Od razu podajemy najważniejszy wynik naszego testu. Jakościowe różnice między poszczególnymi urządzeniami są spore, więc inwestycję należy dobrze przemyśleć. Aby zakup domowej stacji radiowej nie był rosyjską ruletką, wyjaśniamy, na co musisz uważać przy wyborze rutera WLAN. Wydajność. Szybkość przekazu to jedno z najważniejszych kryteriów oceny ruterów WLAN. Typowy scenariusz z życia wzięty to kombinacja różnych standardów sieci bezprzewodowej i sieci kablowej. Dlatego sprawdzaliśmy szybkość zarówno w sieciach jednorodnych (pracujących w tym samym standardzie), jak i w sieciach mieszanych (uwzględniających sprzęt standardu 802.1 Ib). Oczywiście, w tym drugim przypadku wyniki są gorsze, bo ruter dostosowywał się do „najsłabszego ogniwa". Nieznacznie szybkość transferu obniża także aktywowanie kodowania WPA (Wi-Fi Protected Access), czyli najpopularniejszego obecnie standardu używanego do zabezpieczenia sieci radiowej. Większość testowanych ruterów zarówno przy wysyłaniu, jak i odbieraniu danych, nie przekroczyła poziomu 4 MB/s (czyli 32 Mb/s). Choć najlepsze modele wymieniały dane dwa razy szybciej, co jest w tym wypadku olbrzymią różnicą. Co ciekawe, niektóre rutery lepiej sobie radzą z wysyłaniem danych, z kolei inne z ich odbieraniem. W każdym razie wyniki poniżej 4 MB/s nie są zbyt satysfakcjonujące. Poza szybkością wymiany danych ważny jest także zasięg rutera WLAN. Średni zasięg urządzeń w pomieszczeniach to około 35 metrów. Najsłabsze rutery miały kłopot z nawiązaniem połączenia z kartami sieciowymi oddalonymi o zaledwie kilkanaście metrów, z kolei inne - potrafiły komunikować się z adapterami WLAN w promieniu ponad 50 metrów. Należy mieć jednak na uwadze, że zarówno szybkość transmisji, jak i zasięg w dużym stopniu zależą od przeszkód znajdujących się na drodze sygnału. Żelbetowe ściany czy zbiorniki wodne (np. akwaria) potrafią skutecznie ograniczyć jedno i drugie. Jeśli ruter musi stać w miejscu, które nie sprzyja dobrej komunikacji, warto rozejrzeć się za modelem pozwalającym podłączyć zewnętrzną antenę. Rozwiązanie takie jest w coraz większej liczbie produktów. Warto też pamiętać, że z każdym dodatkowym metrem spada rzeczywista szybkość wymiany danych między rute-rem i adapterem sieciowym.
Wyposażenie. Ocenialiśmy wszystkie wejścia i możliwości konfiguracji rutera (osobno omówione są ustawienia dotyczące bezpieczeństwa). Ważnym parametrem jest liczba gniazd LAN w urządzeniu, do których można podłączyć komputery i drukarki wyposażone w przewodowe karty sieciowe. Obecnie standardem wśród ruterów WLAN są cztery wejścia RJ45 (działające z szybkością 100 Mb/s). Tylko jeden ruter ma zaledwie dwa gniazda, co nie jest perspektywicznym rozwiązaniem. Jeśli zabraknie wejść LAN, trzeba będzie posiłkować się dodatkowym przełącznikiem (switchem). Praktycznym rozwiązaniem są porty USB. Można do nich podłączyć drukarki, kamery internetowe czy dyski twarde, dzięki czemu stają się one dostępne dla wszystkich użytkowników lokalnej sieci. Jeśli chcemy podłączyć dysk twardy, wskazana jest szybsza wersja portu USB - 2.0, by zapewnić odpowiedni poziom transferu (pozytywnie wyróżnia się w tym wypadku ruter Asus WL-500G Deluxe, który ma 2 porty High Speed). Należy zadbać o to, by dysk twardy wpięty w sieć nie pracował cały czas. Zwyczajne dyski (nieważne czy z interfejsem IDE, czy SATA) nie są przystosowane do ciągłego funkcjonowania i w takiej sytuacji po prostu szybko się popsują. Jedynie serwerowe dyski twarde są tworzone pod kątem długiego czasu funkcjonowania, ale one z powodu wysokich cen rzadko znajdują się u prywatnych użytkowników czy w małych firmach. Inne dodawane przez producentów ruterów złącza to gniazda telefoniczne (analogowe i cyfrowe ISDN). Niektóre rutery oferują funkcjonalność VoIP (Voice over IP), np. SMC z serii Voice i AVM z serii Box-Fon. Ciekawostką jest ruter TRENDnet TPL-111BR, który poza transmisją LAN i WLAN obsługuje przesyłanie danych przez istniejące w budynku linie zasilające niskiego napięcia (technologia PLC - PowerLine Communication).
W celu zamaskowania obecności większej liczby komputerów w naszej sieci lokalnej przyda się klonowanie adresu MAC. Funkcja ta powinna należeć do kanonu oprogramowania dobrego rutera, ale nie wszyscy producenci chcą to przyjąć do wiadomości: nie ma jej przyldadowo w sprzęcie firm Pentagram i Draytek.
Istotny dla użytkownika drobiazg to zamieszczony na obudowie wyłącznik zasilania. Niestety, ten przydatny przełącznik montowany jest praktycznie tylko w rute-rach ze zintegrowanym modemem DSL. Chęć wyłączenia pozostałych urządzeń oznacza konieczność „brutalnego" wyciągnięcia wtyczki z kontaktu.
Bezpieczeństwo. Odgrodzenie się od niebezpieczeństw w Internecie może zapewnić wbudowana w ruter zapora (firewall). Dlatego wzięliśmy pod lupę firewalle, a także dostępne algorytmy kodowania przesyłanych pakietów. Abyś bez ryzyka surfował w Internecie, firewall zainstalowany w ruterze powinien obsługiwać oprócz NAT (Network Address Translation) i PAT (Port Address Translation) także SPI (Sta-teful Packet Inspection). Dzięki temu rozwiązaniu firewall analizuje treści każdego pakietu i rozpoznaje niebezpieczny kod. Funkcję tę powinno dać się zainstalować również w wypadku DMZ (to tak zwana strefa zdemilitaryzowana, czyli zakres adresów, które nie podlegają ochronie firewalla). W ten sposób możesz jeden lub więcej komputerów skonfigurować w taki sposób, by były one dostępne zarówno z sieci domowej, jak i Internetu, np. jako serwer emailowy albo serwer gier.
Do zarządzania urządzeniami służy zazwyczaj przeglądarka WWW, choć w nielicznych przypadkach może to być także telnet lub SNMP. Niemiłym zaskoczeniem jest niestety powszechny brak możliwości szyfrowanej transmisji podczas łączenia się z interfejsem rutera - tylko Draytek umożliwia korzystanie z protokołu SSL. Jeśli przywiązujemy wagę do bezpieczeństwa, to warto też wiedzieć, że urządzenia AVM, Gigabytea i prostszy model firmy Pentagram nie oferują raportów z naruszenia zasad bezpieczeństwa.
Wszystkie rutery z wyjątkiem zwycięskiego modelu D-Link DIR-635 obsługują szyfrowanie WEP (Wired Equivalent Privacy). Kodowanie WEP można jednak stosunkowo prosto złamać, dlatego zdecydowanie lepiej stosować jednak nowszą technologię zabezpieczeń - WPA (o WEP i WPA można przeczytać więcej w artykule ważne, dostępna jest ona w menu każdego rutera, choć jej implementacje różnią się szczegółami (np. nie zawsze wykorzystywane jest szyfrowanie AES, może także brakować opcji autentykacji za pomocą serwera RADIUS, często nie ma możliwości ustalenia czasu, po którym można ponownie podjąć próbę zalogowania się do sieci itp.). Ergonomia. Ocenialiśmy cechy rutera, które ułatwiają wygodne korzystanie z niego. Przede wszystkim przejrzystość interfejsu menu, ale również diody sygnalizacyjne na obudowie, które informują użytkownika o stanie urządzenia i aktywności połączeń. Jak się okazuje, w tej dziedzinie można przesadzić ruter Netgeara ma dwadzieścia bez przerwy świecących niebieskich diod, co jest szczególnie dokuczliwe w nocy. Obsługa menu jest bardzo różna w poszczególnych modelach. Premiowaliśmy rozwiązania, w których ustawienia są dobrze pogrupowane, dostępne są intuicyjne kreatory do konfiguracji różnych opcji, a pomoc jest obszerna i zrozumiała.
Istotnym drobiazgiem zmuszającym użytkowników do pamiętania o bezpieczeństwie jest domyślnie włączone kodowanie połączenia przy pomocy WEP lub WPA. Wiele osób ignoruje lub zapomina o odpowiedniej ochronie radiowego transferu danych, a w takim wypadku ruter WLAN to na nich wymusza.
Przedsmak przyszłego standardu W ruterze DIR-635 firma D-Link zaimplementowała wczesną wersję (draft) nowego standardu komunikacji bezprzewodowej - IEEE 802.11n. Podstawową jego zaletą jest bardzo dobra wydajność i znacznie większy zasięg niż w starszych urządzeniach. Znalazło to potwierdzenie w naszych testach. Transmisja danych odbywała się z szybkością przekraczającą 8 MB/s w teście sieci jednorodnej (trzy charakterystyczne anteny można wymienić na takie, które mają większe wzmocnienie lub na kierunkowe, co jeszcze może poprawić ten rezultat). Nieco gorzej wypadły badania sieci mieszanej, bo transfery spadły do około 4 MB/s. Sumarycznie ruter radzi sobie zdecydowanie lepiej od klasycznych urządzeń zgodnych z 802.11g, a jest nawet szybsze od urządzeń MIMO i SuperG. W szranki z nim może stanąć jedynie Range-Max 240 firmy Netgear. Funkcjonalność DIR-635 jest bardzo dobra: w opcjach znajdziemy m.in. filtry usług i protokołów, możliwość filtrowania stron WWW oraz mechanizmy QoS. Bezpieczeństwo transmisji stoi na wysokim poziomie. Dziwić może brak szyfrowania WEP -użytkownik może wybierać tylko między WPA i WPA2, dobierając do każdego z nich algorytm AES i TkiP.
LINKSYS WIRELESS-N BROADBAND ROUTER WRT300N
Na liczniku 270 Mb/s
Jeden z dwóch testowanych ruterów, który oferuje teoretyczną szybkość transmisji na poziomie aż 270 Mb/s. Firma Linksys zaimplementowała bowiem wstępną wersję (draft) standardu IEEE 802.11n. Ruter Linksys wireless-N Broadband Router WRT300N uplasował się w ścisłej czołówce pod względem wydajności, co po części jest właśnie wynikiem obsługi nowego standardu. Średnia szybkość wysyłania i odbierania danych w sieci jednorodnej przekroczyła 6 MB/s. Na dobrym poziomie WRT300N zaprezentował się także podczas testów w sieci mieszanej, w której zastosowano kartę standardu 802.11b. To jeden z nielicznych ruterów, który w takich warunkach uzyskał podczas wysyłania ponad 3 MB/s. Urządzenie obsługuje szyfrowanie WEP 64- i 128-bitowe, a także nowszy system WPA-PSK. Może współpracować także z serwerem RADIUS (Remote Authentication Dial In User Service), czyli zdalnym uwierzytelnianiem użytkowników. Ruter firmy Linksys wyróżnia się także pod względem funkcjonalności i ergonomii, w tej kategorii uplasował się na drugim miejscu. Co ważne, urządzenie objęte jest trzyletnią gwarancją.
SWEEK BROADBAND ROUTER 140 NITRO XM
Włącz Nitro i cała naprzód
Urządzenie firmy Sweex to niepozornie wyglądający ruter bezprzewodowy. Wiadomo jednak, że to co najciekawsze często kryje się w środku. Jeżeli ktoś miałby kierować się samym wyglądem urządzenia, to nie zwróciłby na nie uwagi. A znajdziemy tam technologię Nitro XM, dzięki której ruter okazał się demonem prędkości. Co prawda, by z niej skorzystać musimy oczywiście dysponować odpowiednimi kartami sieciowymi, ale warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt tym bardziej, że jego cena jest bardzo atrakcyjna, a okres gwarancji długi (36 miesięcy). W naszych testach po włączeniu trybu Nitro XM router uzyskiwał ponad 2,5-krotnie lepsze wyniki niż w trybie 802.11g - już to jest wystarczającą rekomendacją. Początkujący administratorzy nie powinni mieć problemów z konfiguracją urządzenia, a jest tu co ustawiać. Gdyby udostępniono więcej ustawień firewalla, dodano sortowanie logów, to mielibyśmy do czynienia z ruterem, któremu nic nie brakuje. Użytkownik ma możliwość konfiguracji ustawień sieci LAN, WAN, Wi-Fi, filtrowania adresów MAC, zabezpieczeń sieci (WEP, WPA, RADIUS), mapowania portów i wielu innych opcji.

Źródło: WLAN & LAN | CHIP | 17


Created by M3M.PL |  Polityka Prywatno¶ci |  Regulamin  |  Sieć artykuły